Charakterystyka bojownika

Bojownik syjamski – częsty mieszkaniec akwarium

Każdy akwarysta pewnie w swoim życiu zetknął się z bojownikami. To bardzo popularne i powszechnie dostępne w naszych sklepach rybki. Często spotykać się można z hodowlą tych ryb w plastikowych pojemnikach, jednak jest to zły sposób na ich utrzymywanie. Kiedyś pojawiły się właśnie pojemniki przeznaczone do ich hodowli i tak utarło się, że w ten sposób powinno się je utrzymywać.

Dopiero od niedawna uważa się, że wymagają one większego akwarium. Bojownik wspaniały w Polsce nazywany jest syjamskim i pochodzi z ciepłych wód pól ryżowych Azji Wschodniej. Bojowniki dorastają do około 6cm. Samiczki są bardziej filigranowe i mniej barwne niż ryby płci przeciwnej. Bojowniki zaliczają się do labiryntowatych. Paleta barw jakimi obdarzyła natura te ryby to począwszy od bieli przez pomarańcz, czerwień, zieleń, błękit i kończąc na czerni.

Ciekawym zjawiskiem będzie miedzy innymi to, że pośrednie barwy są dziedziczone przez potomstwo co oznacza, że młode otrzymują w sposób mieszany kolory rodziców, co powoduje nieskończoną ilość kombinacji kolorów na ciele. Główną cechą tych rybek będzie to, że mają wojowniczy charakter. Samce będą bronić swojego terytorium w ten sposób doprowadzają do uszkodzenia ciała a niekiedy do śmierci. Wyciągając wnioski musimy więc dbać o to, by w akwarium znajdował się tylko jeden samiec. W krajach azjatyckich, najczęściej w Tajlandii organizowane są także nielegalne walki ryb tego gatunku w szklanych niewielkich słojach.

Bojowniki będą walczyć ze sobą aż do śmierci jednego z nich. W naturze jednak nie są one aż tak agresywne. Walki najczęściej zostają na ostrzeżeniach, stroszeniu płetw, odchyleniu pokrywy skrzelowej i szybkim poruszaniu płetwą ogonową. Przybierają postawę grożącą oraz imponującą. Niekiedy dojdzie do walk, ale po obrażeniach samiec pokonany opuszcza rewir wygranego.

Charakterystyka bojownika

Zachowanie nie będzie wyłącznie instynktowne, ponieważ wykazują one cechy osobnicze i niewielki stopień inteligencji. Bojowniki można uczyć pewnych zachowań, jeśli zostaną nagrodzone. Szybko będą się przyzwyczajać do opiekuna, nie uciekają od zanurzonej ręki, podpływają z zainteresowaniem. W literaturze fachowej można znaleźć opis tego jak bojowniki w celu walki o pokarm byli w stanie przeskakiwać z jednego do drugiego pojemnika. W akwarium bojowniki wymagają spokoju, dlatego nie powinno się ich umieszczać w zbiornikach z ruchliwymi rybami. Gdy dbamy o bojownika on będzie się odpłacał brakiem zainteresowania współlokatorami. Jeśli będzie zaatakowany zawsze będzie w stanie odpowiedzieć agresją.

ROZMNAŻANIE

Każdy akwarysta bardzo chce, by dochować się potomstwa własnych ryb. Przy rozmnażaniu bojownika należy zwracać uwagę na kilka ważnych spraw. Gdy stwierdzimy, że w ciele samicy ikra już dojrzała należy szybko doprowadzić ja do tarła. Gdy dbamy o swoje ryby i odpowiednio je pielęgnujemy otrzymamy od nich duży narybek. Tak również będzie w przypadku bojowników. Odpowiednio zadbana samica wyda nawet około 700 jaj. Niestety narybku w takiej ilości co liczba jaj się nie dochowamy. Dlatego powinniśmy zabezpieczyć się wcześniej w odpowiednie akwarium lęgowe, gdzie można przenieść obydwoje rodziców. Często można spotkać się z opinią, że najlepszy do rozrodu bojowników będzie zbiornik, który będzie miał około 50 litrów. To odpowiednie akwarium. Samiec buduje tam gniazdo a samica składa jaja.