carassius auratus - złota rybka

Carassius Auratus Auratus, czyli złota rybka

GDZIE WYSTĘPUJE CARASSIUS AURATUS AURATUS?

Carassius Auratus Auratus to karaś srebrzysty, ryba żyjąca w wodach Tajwanu, Chin i Korei. Obecnie pojawiające się w akwariach podgatunki były selekcjonowane ze względu na swoje cechy przez setki lat i nie można ich już dzisiaj znaleźć w naturalnych warunkach wodnych.

JAK WYGLĄDA CARASSIUS AURATUS AURATUS?

Carassius Auratus Auratus to bardzo wiele podgatunków różniących się od siebie diametralnie pod względem kolorystyki, przekroju ciała, długością płetw oraz ich kształtem. W Polsce najpopularniejszym podgatunkiem Carassius Auratus Auratus jest welon, a często zobaczyć też można lwią główkę, kometę, nimfę i teleskop.

Welony są najczęściej czerwono-żółte. Samce i samice są do siebie tak podobne, że odróżnia się je od siebie tylko w okresie tarła, kiedy u samców pojawiają się na głowie i w okolicach skrzeli białawe brodawki. U samic można wtedy zauważyć wyraźną brodawkę płciową umiejscowioną w okolicach odbytu.

JAKI MAJĄ CHARAKTER?

Carassius Auratus Auratus to ryby zdecydowanie spokojne i towarzyskie. Należy je zawsze hodować parami. Zazwyczaj zajmują się przekopywaniem podłoża w poszukiwaniu delikatnych roślin. Konieczne jest stosowanie roślinnego dodatku pokarmowego. Carassius Auratus Auratus nie powinny być z kolei trzymane w jednym akwarium z rybami mniejszymi, które mogą być agresywne i podgryzać im płetwy.Złota rybka w akwarium

W JAKICH AKWARIACH MOŻNA JE TRZYMAĆ?

Carassius Auratus Auratus powinny otrzymać przestronne akwarium. Powinny to być zbiorniki z wodą czystą, która będzie regularnie wymieniana i napowietrzana oraz filtrowana. Trzeba pamiętać, że Carassius Auratus Auratus są rybami o wysokiej przemianie materii. Lubią też duże nasłonecznienie.

Na dnie akwarium powinien pojawić się żwir i gruboziarnisty piasek. Carassius Auratus Auratus lubi obgryzać rośliny, więc w ich otoczeniu powinny pojawiać się takie rośliny, które są odporne na podgryzanie i nie przeszkadza i też specjalnie zamulenie. Nurzaniec azjatycki, nurzaniec śrubowy, różne gatunki strzałek, tatarak trawiasty lub żabienica amazońska to dobre przykłady takich roślin. Carassius Auratus Auratus dobrze znoszą różne temperatury, ale należy ich otoczenie utrzymywać w przedziale 5-25°C, gdyż poniżej tego zapadną w letarg, a powyżej będą chorować.

JAK WYGLĄDA ROZMNAŻANIE ZŁOTYCH RYBEK?

Carassius Auratus Auratus są rybami jajorodnymi. Idealne warunki do tarła dla nich to nieduże, mocno obsadzone roślinami akwarium z poziomem wody nie wyższym niż 25 centymetrów. Woda powinna mieć temperaturę w górnych granicach tolerancji dla tych ryb. Jej skład chemiczny ma mniejsze znaczenie. Najlepszym czasem na tarło dla Carassius Auratus Auratus jest wiosna, zwłaszcza jeśli zimowanie przeprowadzało się w wodzie o obniżonej temperaturze. Dobrą zachętą do tarła jest zwiększenie ilości pokarmu. Na jedną samice powinny zawsze przypadać dwa samce. Wylęg jaj trwa od 3 do 6 dni w zależności od temperatury. Spora część ryb będzie miała cechy swojego gatunku wyjściowego, więc należy je starannie selekcjonować.