filtracja i filtry w akwarium

Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

Jednym z najważniejszych elementów, które decydują o stanie zdrowia naszych ryb będzie to czy mają czystą wodę. Bez wody o odpowiednich parametrach akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe będzie dbaniem o czystość oraz jakość wody. Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z resztek pokarmu, które nie są zjedzone.

Usuwanie tego mułu będzie konieczne szczególnie, gdy mamy małe akwarium. W naturalnych zbiornikach wodnych proces chemicznego biologicznego i fizycznego oczyszczenia to naturalny cykl. Cykl ten pozwala na zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi. Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem, że jest to duży zbiornik i gęsto pokryty roślinnością a słabo zarybiony. Do oczyszczenia wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez specjalne substancje filtrujące zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia jakie w wodzie się znajdują. Wyróżnia się filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

FILTRACJA MECHANICZNA:

Jest to proces przepuszczania wody przez tampon, który będzie zatrzymywał cząstki stałe. W tej formie stosuje się watę perlonową, piasek, żwir, gąbkę, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia składu chemicznego wody. Jednak istnieją także filtry mechaniczne, które poprawiają skład chemiczny wody. W tego typu filtrach używa się węgiel brunatny oraz stabilizatory pH.

FILTRACJA BIOLOGICZNA:

To sposób filtracji, który bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych. Niektóre bakterie uczestniczą w wydajnych procesach oczyszczenia wody z toksyn. Dzięki temu rzeczywiście można będzie je wykorzystać, ponieważ mogą przekształcać azotyny do wolnego azotu.

Filtry do akwarium

Filtr biologiczny to system zbiorników, przez który przepływa woda z akwarium. System jest oświetlony oraz zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju używane są korzenie powietrzne tropikalnych lian. Korzenie te układa się na dnie zbiornika i zalewa wodą. Tworzy się delikatna i gęsta sieć. Korzenie lian i glony absorbują substancje azotowe w wodzie akwariowej.

FILTRACJA CHEMICZNA:

Filtracja chemiczna to w rzeczywistości detoksykacja albo oczyszczanie chemiczne. Substancje takie jak zeolit i węgiel adsorbują określone chemiczne składniki. Stosowanie takiej metody filtracji będzie polecane dla świeżo założonych akwariów, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie się jeszcze rozwinąć. Wkłady używane w czasie filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają działać, dlatego raz na jakiś czas koniecznie będzie trzeba je wymienić. Można również regenerować zeolit do ponownego jego wykorzystywania, jeśli zanurzymy go w roztworze solnym.

Warto więc zadbać o zastosowanie filtracji w różnej formie, tak by dzięki temu zadbać o odpowiedni stan wody w naszym akwarium. Dzięki temu możemy oczekiwać, że łatwiej będziemy mogli zadbać o swoją hodowlę i akwarium utrzymane będzie w dobrym stanie. Jeśli się o to postaramy możemy oczekiwać, że również nasze akwarium będzie się mogło dużo lepiej prezentować, gdy nie będzie tam przerośniętych glonów.