filtracja i filtry w akwarium

Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

Jednym z najważniejszych elementów, które decydują o stanie zdrowia naszych ryb będzie to czy mają czystą wodę. Bez wody o odpowiednich parametrach akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe będzie dbaniem o czystość oraz jakość wody. Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z resztek pokarmu, które nie są zjedzone.

Usuwanie tego mułu będzie konieczne szczególnie, gdy mamy małe akwarium. W naturalnych zbiornikach wodnych proces chemicznego biologicznego i fizycznego oczyszczenia to naturalny cykl. Cykl ten pozwala na zachowanie warunków życiowych w stanie równowagi. Czasami możemy nie filtrować wody, pod warunkiem, że jest to duży zbiornik i gęsto pokryty roślinnością a słabo zarybiony. Do oczyszczenia wody z mułu służą filtry. W filtrze woda płynie przez specjalne substancje filtrujące zatrzymujące albo absorbujące groźne związki chemiczne i zanieczyszczenia jakie w wodzie się znajdują. Wyróżnia się filtrację mechaniczną, chemiczną i biologiczną.

FILTRACJA MECHANICZNA:

Jest to proces przepuszczania wody przez tampon, który będzie zatrzymywał cząstki stałe. W tej formie stosuje się watę perlonową, piasek, żwir, gąbkę, włókno nylonowe. Fizyczna filtracja nie zmienia składu chemicznego wody. Jednak istnieją także filtry mechaniczne, które poprawiają skład chemiczny wody. W tego typu filtrach używa się węgiel brunatny oraz stabilizatory pH.

FILTRACJA BIOLOGICZNA:

To sposób filtracji, który bazuje na zdolności rozkładu toksycznych związków amonowych. Niektóre bakterie uczestniczą w wydajnych procesach oczyszczenia wody z toksyn. Dzięki temu rzeczywiście można będzie je wykorzystać, ponieważ mogą przekształcać azotyny do wolnego azotu.

Filtry do akwarium

Filtr biologiczny to system zbiorników, przez który przepływa woda z akwarium. System jest oświetlony oraz zasiedlony przez glony. Bardzo często w filtrach tego rodzaju używane są korzenie powietrzne tropikalnych lian. Korzenie te układa się na dnie zbiornika i zalewa wodą. Tworzy się delikatna i gęsta sieć. Korzenie lian i glony absorbują substancje azotowe w wodzie akwariowej.

FILTRACJA CHEMICZNA:

Filtracja chemiczna to w rzeczywistości detoksykacja albo oczyszczanie chemiczne. Substancje takie jak zeolit i węgiel adsorbują określone chemiczne składniki. Stosowanie takiej metody filtracji będzie polecane dla świeżo założonych akwariów, gdzie pożyteczne bakterie nie były w stanie się jeszcze rozwinąć. Wkłady używane w czasie filtracji chemicznej wraz z upływem czasu przestają działać, dlatego raz na jakiś czas koniecznie będzie trzeba je wymienić. Można również regenerować zeolit do ponownego jego wykorzystywania, jeśli zanurzymy go w roztworze solnym.

Warto więc zadbać o zastosowanie filtracji w różnej formie, tak by dzięki temu zadbać o odpowiedni stan wody w naszym akwarium. Dzięki temu możemy oczekiwać, że łatwiej będziemy mogli zadbać o swoją hodowlę i akwarium utrzymane będzie w dobrym stanie. Jeśli się o to postaramy możemy oczekiwać, że również nasze akwarium będzie się mogło dużo lepiej prezentować, gdy nie będzie tam przerośniętych glonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *