hodowla kirysków

Jak hodować kiryski?

Zainteresowanie kiryskami pojawiło się w tym samym momencie, gdy w brazylijskim stanie Rodonia pozwolono w końcu nimi handlować. Kiryski nadal budzą przy tym zainteresowanie naukowców, którzy ciągle są przekonani o tym, że będą w stanie odkryć ich kolejne odmiany. Rybki zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są niezwykle miłe dla oka.

Mają niewielkie rozmiary i kształt, który przypomina nieco maczugę. Jeśli przyjrzymy się im z profilu natychmiast zauważymy, że linia, która łączy płetwę grzbietową oraz pyszczek ryby jest dosyć stroma. Samo rybie ciało może być mniej lub bardziej krępe, zawsze jednak odznacza się pięknym ubarwieniem uzależnionym od tego, z jakim rodzajem kirysek mamy do czynienia. Szczególnie interesujące są płytki, które pokrywają rybie ciało, te przylegają do siebie w sposób zbliżony do tego, jaki jest charakterystyczny dla dachówek. Nie można nie spostrzec także krótkich wąsików, które ułatwiają kiryskom znajdowanie pokarmu.

Kiryski odżywiają się resztkami pokarmowymi, jakie można znaleźć na podłożu akwarium, nie oznacza to jednak, że ich dieta nie wymaga pewnej uwagi. Jeśli są karmione w niewłaściwy sposób, nie tylko często chorują, ale stają się karłowate. Szybciej też padają. Jeśli więc chcemy, aby rozwijały się właściwie, należy serwować im pokarm przeznaczony właśnie do tego, aby można go było pobierać bezpośrednio z dna. Nie ma przy tym znaczenia, czy zdecydujemy się na jego formę mrożoną, suchą, czy też żywą. Najlepiej stawiać na chude skrobane mięso, rureczniki oraz larwy muchówek, choć nie należy też stronić od roślinnej formy jedzenia pamiętając jedynie o tym, że powinna być ona traktowana jak dodatek, a nie jak główny pokarm.

Hodowla kirysków

Sam pokarm nie powinien być wyławiany przez inne ryby. Aby wyeliminować takie ryzyko kiryski najlepiej karmić wieczorem, już po zgaszeniu oświetlenia znajdującego się w akwarium. Gdy kiryski przebywają na wolności, najczęściej można je spotkać w relatywnie płytkich wodach przybrzeżnych, a także w bagnach oraz w miejscach zalewowych. Już kilkudziesięciolitrowy zbiornik powinien więc okazać się wystarczający, abyśmy mogli liczyć na to, że hodowla naszych rybek będzie przynosiła satysfakcjonujące rezultaty. Oczywiście, nie należy przesadzać z poziomem wody w akwarium, a podłoże dobrze wyłożyć drobnoziarnistym piaskiem, który kiryski z pewnością będą chętnie penetrować poszukując pokarmy dla siebie. Warto pamiętać i o tym, że akwarium powinno być wolne od nieczystości.

Szczególnie nieatrakcyjny może okazać się w tym kontekście muł, należy bowiem liczyć się z tym, że poszukujące pożywienia kiryski będą go wzbijać. Kiryski są rybkami skocznymi, jeśli więc nie chcemy zbierać ich z podłogi, akwarium musi być szczelnie nakryte. Ostrożnie należy też podchodzić do oświetlenia. Nie trzeba z niego rezygnować, dobrze jednak, jeśli nie jest ono zbyt silne. Bardzo często okazuje się, że nie jest potrzebna nawet grzałka, jeśli bowiem w grę wchodzi panująca w akwarium temperatura, mamy do czynienia z gatunkiem, który nie jest przesadnie wymagający. Znacznie większe znaczenie ma obecność roślin, przede wszystkim takich, które posiadają duże liście.