oświetlenie akwarium morskiego

Jak oświetlamy akwarium morskie?

Oświetlenie w akwarium ma bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki temu można będzie je utrzymywać w dobrym stanie. Za sprawą światła rośliny przeprowadza się fotosyntezy oraz jest możliwy obieg wszystkich związków pokarmowych. Akwarium morskie jest wrażliwe pod względem warunków świetlnych.

Spektrum, typ i moc oświetlenia będą dla ryb bardzo ważne, przede wszystkim dla koralowców. Oświetlanie światłem słonecznym zbiornika nie jest wskazane, ponieważ dochodzi będzie do tego, że rosnąć będą glony. A one mogą praktycznie zdominować nasz zbiornik czego trzeba uniknąć. Właściwe oświetlenie musi odpowiadać naturalnemu cyklowi dobowemu zwierzaków. Akwarium powinno być oświetlone mniej więcej od 10 do 15 godzin na dobę. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nie będziemy w stanie sami stworzyć sztucznego oświetlenia, które będzie identyczne jak oświetlenie słoneczne.

W warunkach naturalnych intensywność może być na poziomie 100 000 luksów. Za pomocą oświetlenia sztucznego można uzyskać do 50 tysięcy luksów. To już zadowalające parametry, ale trzeba pamiętać, że ważna będzie także głębokość zbiornika. Wraz ze zwiększającą się głębokością musimy pamiętać, że natężenie światła spada. Natężenie można mierzyć z pomocą luksomierza w wodoodpornej obudowie albo światłomierzem fotograficznym. Zapotrzebowanie na światło będzie różne w zależności od wybranego rodzaju akwarium jakie chcemy założyć.

W zbiorniku półnaturalnym trzeba zapewnić oświetlenie maksymalnie przypominające te warunki jakie są na rafie koralowej. Umożliwi to bujny rozkwit glonów, na których żerować będą ryby. W przypadku gdy chcemy mieć w pełni kontrolowane i sterylne akwarium trzeba zapewnić tyle światła ile umożliwi nam obserwowanie ryb. Duże nadwyżki doprowadzą do rozwoju szkodliwych zielenic. Dodatkowo o wymaganej intensywności oświetlenia decydować będzie rodzaj hodowanych tam ryb. . Z tej przyczyny trzeba przed zakupem oświetlenie wziąć pod uwagę to jakie konkretnie ryby będą w tym właśnie zbiorniku hodowane.

Lampy do akwarium

W prawidłowym oświetleniu poza natężeniem światła ważna będzie jakość. Wyższe glony i rośliny potrzebują barwy widma emitowanego przez światło. Zazwyczaj wybierają fale o długości 450 oraz 650 nanometrów. W trakcie montowania oświetlenia nie należy zapominać o dobrej wentylacji pokrywy a także tym, że lampy muszą być zabezpieczone przed parą wodną.

LAMPY TYPU HQI

To lampy profesjonalne, które są przystosowane do specyfiki akwarystyki morskiej. Emitują one pełne spektrum światła a także duże ilości promieniowania UV. Dlatego powinny pracować jedynie z filtrami ochronnymi. Można je włączyć w taki sposób, że na początku świecą światłem niebieskim a potem będzie się włączać światło dzienne. Kolejność gaszenia będzie odwrotna. Dzięki takiemu systemowi zwierzaki nie będą nerwowo reagować na to, że nagle gasi się światło. Na rynku to oświetlenie dostępne jest w wielu różnych wersjach. Czas użytkowania będzie na poziomie dwóch lat. Lampa powinna być włączana mniej więcej na 10 godzin w ciągu doby.

LAMPY FLUORESCENCYJNE (ŚWIETLÓWKI)

To rozwiązanie dość często stosowane w akwarystyce morskiej. Można je stosować w hodowli małej grupy bezkręgowców i przy rybach. Nie są dobrym rozwiązaniem przy koralach twardych i miękkich.