parametry wody w akwarium

Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jeden z najważniejszych czynników, które są konieczne do utrzymania w dobrym stanie akwarium to dbanie o prawidłową równowagę ekologiczną wody. Jeśli chcemy tego dokonać trzeba będzie pamiętać o odczynie, twardości, zawartości tlenu, azotu czy innych pierwiastków. Skład chemiczny wody powinien być różny w zależności od tego jakie rośliny i rodzaje ryb znajdują się w akwarium.

Każdy gatunek ma swoje wymagania indywidualne i trzeba zwracać na nie uwagę, gdy urządza się akwarium.

ODCZYN WODY

To wskaźnik, który pokazuje jaka jest obecność w wodzie kwasów oraz zasad. Odczyn obojętny uzyskuje się gdy pH wody jest na poziomie 7. Poniżej woda będzie kwasowa a powyżej zasadowa. Odczyn wody powinien być odpowiedni do tego jaki odczyn panuje w naturalnym miejscu występowania danych ryb. Np. w Amazonii woda ma pH5,5 a więc jest kwasowa natomiast w jeziorach Afryki już 8,5 a więc będzie zasadowa. Warto zadbać o to, by regularnie ten odczyn kontrolować. Takie pomiary będzie można dokonywać dzięki specjalnym testom jakie są dostępne w sklepach zoologicznych. Kosztują kilka złotych i pozwalają na dokonanie dokładnego pomiaru. Jeśli wyniki będą niekorzystne dla nas w stosunku do tego jakie posiadamy rybki będziemy musieli szybko podjąć działania, by to skorygować.

ZAWARTOŚĆ TLENU

Ważnym parametrem wody będzie także ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Tlen w akwarium nie pochodzi jedynie z zainstalowanych tam pompek i napowietrzaczy. Tlen jest dostarczany z powietrza znajdującego się nad taflą wody, a także produkowany z roślin. Za normę uznać można około 5-7 mg/l. Jeśli ta ilość będzie przekroczona ryby mają problem z przeżyciem. Jeśli niedobór będzie niewielki ryby oddychają szybko, ale będą w stanie sobie z tym poradzić. Gorzej będzie, gdy ten niedobór będzie znaczący, wtedy oczywiście dojść może uduszenia rybek. Poziom tlenu będzie można zmierzyć przy pomocy specjalnych testerów, a także obserwując zachowania rybek.

Pielęgnacja akwarium

AZOTANY I AZOTYNY

To związki toksyczne a ich nadmiar może być niebezpieczny a akwarium. Szkodzą rybkom i prowadzić mogą do chorowania a także umierania. Powstają z rozkładających się resztek organicznych oraz odchodów niezjedzonych pokarmów. Poziom azotu mierzyć można specjalnymi testerami.

INNE PIERWIASTKI I ZWIĄZKI CHEMICZNE W AKWARIUM

W wodzie akwariowej znajduje się wiele pierwiastków i związków chemicznych, które pełnią funkcje w utrzymywaniu równowagi ekologicznej a także są potrzebne do rozwoju roślin i ryb. Dwutlenek węgla konieczny jest do bujnego wzrostu oraz rozmnażania roślin. Przy odpowiednim stężeniu roślinki będą charakteryzować się doskonałymi odcieniami i szybko będą wzrastać. Poziom można zbadać przez użycie specjalnej aparatury CO2. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, szczególnie tam, gdzie jest duża ilość roślin. Miedź to związek toksyczny i niekiedy zabójczy dla ryb akwariowych. Chlor powoduje spalanie błony śluzowej ryb, dlatego trzeba sprawdzać ten poziom szczególnie gdy naleje się wodę z kranu, warto dbać o stan wody, jeśli chcemy by rybki dobrze się hodowały.