Jaki pokarm dla ryb akwariowych kupić?

Rybki akwariowe mają swoje preferencje, jeśli chodzi o żywienie. Niektóre są drapieżnikami inne wolą karmę wegetariańską. Zarówno dla jednych jak i dla drugich w sklepach znajdziemy wiele ciekawych propozycji w postaci idealnie skomponowanych pokarmów. Nasz poradnik ma sprawić, że łatwiej będzie taki idealny pokarm wybrać.

Doświadczeni akwaryści na pewno mają już swoje sposoby na to jak realizować karmienie ryb, wynika ono z wielu lat obserwacji i prowadzonych różnych testów, jeśli chodzi o stosowane karmy. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę muszą zdać się na porady osób, które już dłuższy czas się tym zajmują i wiedzą w temacie nieco więcej.

RODZAJE KARM

Dieta ryb tak jak ludzi powinna być w miarę możliwości urozmaicona. Firmy, które produkują karmę kiedyś przygotowywały przede wszystkim karmy w oparciu o zboża. Obecnie jednak już wiadomo, zę taka karma nie będzie wystarczająca, ponieważ ryby potrzebują wielu zróżnicowanych składników odżywczych. Dlatego karma powinna mieć białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały. To jakie karmy są nam proponowane w sklepach często związane jest z podziałem na karmy dla ryb:

– drapieżnych, mięsożernych

– roślinożernych

– wszystkożernych

Niezależnie od tego jakie gatunki będą w naszym akwarium środowisko dzieli karmy na preparowane, liofilizowane, suszone i naturalne.

Pokarm dla ryb

PREPAROWANE

Najczęściej przygotowane z naturalnych składników, ale wzbogaconych sztucznie. Zachowują dobrze swoje właściwości i termin do spożycia. Mogą być w formie płatków, granulek, tabletek, pałeczek. Przeznaczone dla ryb wszystkożernych. Pokarmy płatkowe są najbardziej rozpowszechnione. Na początku będą na lustrze wody a następnie nasiąkają wodą i opadają na dno. Taka specyfika sprawia, że nadają się dla rybek, które żerują przy tafli akwarium i w środkowych obszarach.

Przez wiele osób wykorzystywany jest także granulat, który niekiedy uważany jest za bardziej wydajny niż płatki. Może być pływający albo tonący w zależności od tego dla jakich ryb jest przygotowany, żerujących przy lustrze wody czy przy dnie akwarium.

Tabletki to rozwiązanie, które można przykleić do ścianki akwarium. Przeznaczone dla ryb, które mają określone specyficzne oczekiwania i zwyczaje żywieniowe jak glonojady. Dużą zaletą tabletek będzie możliwość ich umiejscowienia na dowolnym poziomie akwarium.

Pałeczki będą imitować swoim wyglądem żyjątka, larwy owadów i dlatego przygotowane są przede wszystkim pod kątem ryb drapieżnych albo żółwi wodnych. Nie zawsze w takiej formie są sprzedawane również pokarmy dla krewetek akwariowych.

LIOFILIZOWANE

Pokarmy, które określa się jako liofilizowane są swego rodzaju pomostem miedzy karmą sztuczną oraz naturalną. To najczęściej pozbawione wody składniki takie jak larwy owadów, skorupiaki czy zooplankton. Proces liofilizacji będzie polegał na mrożeniu organizmu i umieszczeniu ich w próżni co sprawia, że woda jest z nich odparowana. Tak przygotowana karma ma swoje właściwości zapachowe, odżywcze, smakowe, charakteryzuje się lekkością i niska ceną. Może być dobrym dodatkiem do karmy opartej o płatki albo granulat.