Karmienie narybku – podstawowe zasady

Karmienie narybku – podstawowe zasady

Kiedy w akwarium pojawia się potomstwo hodowanych ryb trzeba będzie zapewnić im odpowiednie warunki, w tym między innymi pokarm. W warunkach naturalnych młode ryby uczą się odnajdywać w wodzie drobne cząstki materii organicznej, plankton, pierwotniaki i nimi będą się żywić. Jeśli narybek umieszcza się w osobnym zbiorniku należy dostarczyć odpowiedniego pokarmu.

Do dyspozycji mamy oczywiście liczne sklepy akwarystyczne, które mogą proponować nam odpowiedni pokarm. Można także samodzielnie go przygotowywać w domu. Różne gatunki ryb mają różne oczekiwania i potrzebny i dlatego bardzo ważne będzie odpowiednie dopasowanie karmy. Trzeba zorientować się także czy dany gatunek opiekuje się potomstwem, a jeśli tak to nie możemy oddzielić dorosłych ryb od narybku.

ILE POKARMU NALEŻY PODAĆ?

Nie powinniśmy dawać zbyt dużo pokarmu, ponieważ resztki będą powodować zanieczyszczenie wody. Gdy widzimy, że woda w akwarium robi się mętna to znak, że trzeba zmniejszyć ilość podawanej karmy. Trzeba stosować ją zgodnie z przepisem dla danego produktu. Narybek karmi się zazwyczaj cztery razy dziennie.

JAKI POKARM?

Dla narybku odpowiedni może być rozdrobniony suchy pokarm suchy, który dodaje się do wody albo tabletek zawierających pokarm żywy. Warto polecenia będzie pokarm żywy, ponieważ dla rybek jest zdrowy i szybko będą one po nim rosnąć. Nadaje się także do podania żółtko kurzego jaja ugotowane.

PLANKTON

W warunkach naturalnych to oczywiście podstawowy pokarm dla młodych ryb. Plankton można uzyskać samodzielnie posługując się siatką z drobnej gazy czy sitkami o zmniejszających się oczkach. Taki pokarm będzie zawierał jednak poza wartościowymi składnikami także larwy pasożytów oraz zarodniki grzybów i bakterii. Takie pozyskiwanie jest również czasochłonne i ryzykowne, dlatego raczej się go nie poleca.

Opieka nad narybkiem - ryby akwariowe

PIERWOTNIAKI

Kilka dni, przed tym jak pojawić się mają małe rybki przygotować trzeba hodowlę. Należy przygotować kilka litrowych słoików. Umieszcza się tam różnorakie substancje organiczne, siano czy skórki owoców. Dodaje się nieco mleka i zalewa wodą. Do czystych i wypłukanych słoików dodajemy nieco wody w której znajdują się pierwotniaki, gdy się rozmnożą będzie można nimi karmić rybki podając zawiesinę, w której znajdują się pierwotniaki. Pamiętać musimy, że zawiesina musi mieć odpowiednią temperaturę, ponieważ chłodniejsza woda może nawet zabić narybek.

NICIENIE MIKRO

To doskonały pokarm dla narybku oraz mięsożernych ryb. Hodowlę łatwo będzie przygotować. Bazą dla niej są płatki owsiane, trzeba przygotowywać z nich papkę. Wystarczą dwie łyżki stołowe płatków wsypane do plastikowego pojemnika i zalanie wodą. Następnie trzeba je zostawić do nasiąknięcia a potem rozdrobnić. Jeśli masa będzie zbita dolewa się wody. Można dodać tam nicienie mikro albo też nieco drożdży. Pojemnik należy zakryć a w pokrywce zrobić kilka dziurek, by dostawało się powietrze, po kilku dniach będą pierwsze nicienie i będzie można już nimi karmić narybek. Wyjmuje się je z pojemnika przy użyciu pędzelka.