karmienie złotych rybek

Karmienie złotych rybek

Wiele osób lubi rybki akwariowe, dlatego hoduje je w domu. Najpopularniejszymi rybkami, jakie hoduje się w domach, są złote rybki. Bardzo ładnie się prezentują i nie trzeba wkładać dużo wysiłku w ich pielęgnację. Dobrze jednak, aby wcześniej poznać, jakie są zasady ich hodowli oraz karmienia, aby nie stała się im krzywda.

JAK CZĘSTO KARMIĆ?

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć przy hodowli złotych rybek, jest fakt, jak często dawać im pokarm. Powinno to być 2-5 razy w ciągu sześciu dni w tygodniu. Jeden dzień jest przydatny na tzw. głodówkę – nie daje się im wtedy żadnego pokarmu. Nie chodzi o to, żeby rybki poczuły dyskomfort, ale o to, żeby zjadły resztki z akwarium. Po takiej przerwie można wrócić do normalnego karmienia. Najlepsza pora na karmienie to rano albo środek dnia. Wieczorem rybki mniej jedzą, bo są już zmęczone, wtedy pokarm się marnuje.

JAK DUŻO POKARMU?

Koniecznie trzeba pamiętać, żeby nie wsypywać rybkom zbyt dużej ilości pokarmu. To dlatego, że w środowisku naturalnym rybki nie mają go aż tyle, żeby zjadać za dużo, zatem i w akwarium nie musi go być dużo. Kiedy pokarmu zabraknie, wtedy rybki przestaną jeść. Tym bardziej jeśli karmi się rybki 5 razy dziennie, wcale nie potrzeba zbyt dużych ilości pokarmu. Wsypując go za dużo, ryzykuje się, że rybki go po prostu nie zjedzą, a wtedy pozostanie on w akwarium, zanieczyści je, a to doprowadzi do zmniejszenia ilości tlenu w wodzie. A jeśli ktoś nie do końca wie, ile pokarmu nasypać, to lepiej, żeby wsypał mniej, niż spowodował przekarmienie.

Hodowla złotej rybki

TYPY POKARMU DLA RYBEK

Złota rybka może zjadać różne rodzaje pokarmu. A im bardziej są one różnorodne, tym lepiej dla rybek. Dzięki temu można zapewnić rybkom więcej składników odżywczych, a tym samym zapewnić im zdrowie – będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że na coś zachorują. Złote rybki zjedzą nawet kawałki ogórka, szpinak lub sałatę, ale kawałki muszą być dobrze pokrojone. Wielkość jednego kawałka musi być taka, żeby zmieścił się on w pyszczku ryby. Jeśli chodzi o pokarm żywy, to raczej nie wchodzi on w grę. Przed podaniem lepiej go zamrozić, aby nie doszło do przeniesienia na rybki jakichś chorób.

W przypadku suchego pokarmu ważne jest odpowiednie dawkowanie. Jeśli rybki są większe, to można im rzucać większą szczyptę, a jeśli małe, to mniejszą. Podczas czyszczenia akwarium można w prosty sposób sprawdzić, czy rybka zjada wszystko, co dostaje do zjedzenia. Jeśli na dolnej ściance zauważy się sporo resztek pokarmu, to można od razu zmniejszyć porcje jedzenia. A jeśli na pierwszy rzut oka nie widać resztek, to warto popatrzeć pod kamienie. A jeśli go tam nie ma, to można porcjować większe ilości.

KARMIENIE NA PRZEMIAN

Złotej rybce warto podawać i pokarm zwierzęcy, i roślinny. Najlepiej robić to na przemian – raz jeden, raz drugi pokarm, aby zadbać o zbilansowaną dietę dla rybek.

WARTOŚCIOWA DIETA

Jeśli zadba się o dobrą dietę dla rybek, to będzie można je uchronić przed chorobami i zapewnić zdrowie. Dobrze jest zmieniać rodzaje pokarmu w ciągu tygodnia.