muszlowce - ryby akwariowe

Muszlowce – ciekawe ryby

Muszlowcami są przede wszystkim małe gatunki z rodzajów Lamprologus i Neolamprologus. Pierwsze posiadają dużą paszczę a także wyłupiaste oraz wysoko umieszczone oczy. Drugie są dość spłaszczone bocznie, z zaokrąglonym konturem głowy a także delikatnym wyglądem. Jest to gatunek, który do rozmnażania i wychowu narybku wymagają pustych muszli.

Uznawane są za wyjątkowe ryby akwariowe z wielu względów. W warunkach naturalnych żyją one w okolicy jeziora Tanganika w Afryce. Znajduje się tam duża ilość muszli, toteż nauczyły się je wykorzystywać jako miejsce składania ikry i jednocześnie również kryjówkę. To ryby dość małe, osiągają około 5 cm długości. Jeśli w danym zbiorniki następuje ich przegęszczenie to zatrzymują swoje zapędy rozrodcze. W środowisku naturalnym w jednym miejscu mogą żyć w haremach, w innym mogą żyć monogamicznie. W domowym, zbiorniku można obserwować całą różnorodność zachowań takich ryb. Chowają się one w sytuacji zagrożenia do muszli. Im większy będziemy mieli zbiornik tym lepiej dla tych ryb. Dla pary wystarczy około 40 litrów.

Podłoże może być w formie piasku albo drobnego żwirku. Na podłożu warto umieścić kilka kawałków wapienia. W zbiorniku koniecznie powinny się znajdować muszle. Mogą być to muszle po krajowych winniczkach albo po ślimakach morskich. Przed włożeniem do zbiornika należy oczyścić je z mięsa jakie znajduje się w środku. Puste kilka razy gotuje się z dodatkiem mydła, aby usunąć resztki farszu. Na końcu trzeba je dokładnie płukać. Istnieje kilka większych gatunków, u których chowają się w muszlach.

Ryba z rodziny pielęgnicowatych

U tych gatunków samiec włada grupą samiczek. W akwarium należy przygotować oczywiście wydajny filtr i uzupełnić je odpowiednią grzałką. Woda powinna mieć lekko zasadowy odczyn a jednocześnie około 26 stopni Celsjusza. Optymalne będzie hodowanie w zbiorniku jednogatunkowym, jednak można je również hodować z kilkoma innymi gatunkami, które mają zbliżone parametry, wymagania żywieniowe i środowiskowe. Możemy ograniczyć agresję wewnątrz gatunku przez większą ilość muszli. Należy podawać taki pokarm jak plankton, pokarmy płatkowe, granuli. Raz na jakiś czas należy w celu poprawy kondycji podawać także witaminy.

ROZMNAŻANIE

Gatunek ten dość łatwo można rozmnożyć. Samica będzie składać jaja w pustych muszlach a następnie opiekuje się ikrą i młodym narybkiem. O tym czy tarle będzie udane można zobaczyć dopiero, gdy zobaczymy, że w otworze muszli pojawiają się larwy. Młodych jest najczęściej kilkanaście z jednego tarła. W sytuacji zagrożenia razem z dorosłymi chowają się do muszli. Z dorosłymi przebywać może bez problemów parę miotów z młodymi. W ten sposób utrzymanie w jednym zbiorniku nie będzie stanowić dużego problemu, powinno się to odbywać raczej bez większych kłopotów. Jeśli stworzymy dobre warunki do rozwoju tych ryb to na pewno będziemy mogli cieszyć się z udanej hodowli. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zadbanie o stosowne warunki hodowli, jeśli chcemy by ten gatunek dobrze się utrzymywał i rzeczywiście byśmy z hodowli byli w pełni zadowoleni.