zakup pierwszego akwarium

O czym pamiętać kupując pierwsze akwarium?

Marzenie o posiadaniu w domu jakiegoś zwierzęcia jest jednym z tych, które łączy chyba wszystkie dzieci. Oczywiście, pomysłowość maluchów bywa niemal nieograniczona, poza psem i kotem często możemy więc usłyszeć o pragnieniu posiadania chomika, a nawet szczura. O rybkach dzieci marzą zdecydowanie rzadziej, nie oznacza to jednak, że nie warto skłaniać ich do zainteresowania się tymi możliwościami, jakie otwiera przed nimi akwarium.

JAKIE AKWARIUM WYBRAĆ?

Posiadanie akwarium to znakomity sposób na wprowadzenie nauki odpowiedzialności, nie da się przy tym ukryć, że opieka nad rybkami jest znacznie mniej kłopotliwa niż zajmowanie się większym zwierzęciem. Jeszcze przed zakupem akwarium musimy odpowiedzieć sobie na przynajmniej kilka pytań, tym o kluczowym znaczeniu wydaje się przy tym pytanie o jego pojemność. Oczywiście, na początku nie powinno się przesadzać, najlepiej więc sięgnąć po takie rozwiązanie, które daje nam pewność tego, że nie będzie przekraczać możliwości dzieci. Nie można przecież zapominać o tym, że to one będą wykonywać przynajmniej część obowiązków, jakie wiążą się z posiadaniem w domu rybek. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć wiek dziecka i jego siła fizyczna, ta bowiem wydaje się koniecznością, gdy pojawia się potrzeba wymiany wody w akwarium.

Kolejnym zagadnieniem, któremu należy poświęcić nieco uwagi jest kształt akwarium, możemy się bowiem przekonać o tym, że i on potrafi być dość problematyczny. Osoby zawodowo zajmujące się akwarystyką zwykle uważają, że najlepszym rozwiązaniem jest klasyczne akwarium prostokątne nawet pomimo tego, że wygląda ono bardzo typowo. Zdecydowanie nie należy sięgać po akwaria w kształcie kuli nawet pomimo tego, że wyglądają bardzo ładnie. Wszystkie bez wyjątku wpływają negatywnie na żywotność rybek, a te ostatnie męczą się w nich.

Rośliny i zwierzęta akwariowe

AKWARIUM TRZEBA OGRZAĆ I OŚWIETLIĆ

Bez względu na to, jakie rybki będą hodowane w akwarium, należy liczyć się z tym, że każdy ich rodzaj będzie wymagał tego, aby w akwarium woda miała odpowiednią temperaturę. Właśnie dlatego zbieranie akcesoriów akwarystycznych należy rozpocząć od sięgnięcia po grzałkę wyposażoną w termostat. Ta włącza się w momencie, w którym woda staje się zbyt zimna, aby wyłączyć się automatycznie wtedy, gdy osiągnie już pożądaną temperaturę. Większość modeli dostępnych w sprzedaży odznacza się obecnością wbudowanego termometru, a to sprawia, że monitoring temperatury może się odbywać na bieżąco. Oczywiście, dobrze jest też zapoznać się z opisem producenta, może się bowiem okazać, że nasze akwarium jest za duże lub za małe na to, aby termostat mógł w nim działać prawidłowo.

Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać jest zatroszczenie się o odpowiednie oświetlenie. Te przydaje się nie tylko po to, aby nasze dzieci mogły bez przeszkód obserwować rybki. To także najskuteczniejszy sposób na wsparcie roślin, które rosną w akwarium. Najczęściej właściciele akwariów kupują specjalne pokrywy z belką oświetleniową, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby oba wspomniane akcesoria zostały kupione oddzielnie. Oczywiście, oświetlenia specjalistycznego nie powinno się zastępować zwykłymi żarówkami.