pleśniawka u ryb

Pleśniawka

OPIS

Pleśniawka to choroba, która jest wynikiem trzymania ryb w za niskiej temperaturze. Sprawia, że rozwijają się grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achly. Najczęściej dotyka on ryby weloniaste o długich płetwach, ale jest to choroba wszystkich gatunków. Ryby chorują na pleśniawkę w przypadku wystąpienia kilku inwazyjnych czynników. Mimo pojawienia się grzyba w wodzie do ataku dochodzi jeśli ryby są osłabione po okresie transportu czy zestresowane. Również nieprawidłowe pH wody może prowadzić do rozwoju tego problemu. Trzeba pamiętać, że ryby często będą chorować na pleśniawkę po walkach godowych, gdy mają uszkodzone ciało. Do pleśniawki ikry dojdzie w momencie, gdy jest niezapłodniona albo martwa. Do takich przypadków dochodzi w sytuacji, gdy ikra będzie zamulona albo odcięta od tlenu. Jeśli grzyby rozwinie się na martwych jajeczkach ikry będzie również atakować żywe i zapłodnione ziarna. Do rozwoju choroby na ikrze przyczyniać się będzie świeża oraz nieodstała woda.

OBJAWY

Jeśli grzyb atakuje ciało ryby to jest zauważalny w postaci cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych albo szarawych strzępków. Jeśli wyjmie się rybę z wody można rozróżnić grzyby Saprolegnia i Achlya.

LECZENIE

Jeśli chcemy uchronić rybę przed tym problemem powinniśmy przede wszystkim zadbać o dietę oraz odpowiednie czynniki środowiskowe. Jeśli ryby będą zdrowe i odżywione oraz otrzymają odpowiednie warunki to można liczyć na to, że nie będą chorować. Jeśli chcemy unikać inwazji grzybów należy usuwać regularnie ze zbiornika zostające tam resztki pokarmu, kał, martwe ryby czy rośliny. Nieodpowiednie pH również będzie nieodpowiednie, ponieważ wtedy droga do ataku ryby jest łatwiejsza. Ryby, które mają zaawansowane stadium choroby powinny być usunięte.

leczenie pleśniawek u ryb

Wtedy również u innych osobników będzie trzeba zadbać o leczenie profilaktyczne. Trzeba eliminować na początku przyczyny zarażenia. Jeśli choroba wynika z bakterii trzeba stosować środki do ich usuwania. Umieszcza się ryby w zbiorniku leczniczym i dba o odpowiednią temperaturę dla danego gatunku, która powinna być utrzymywana w czasie leczenia, trzeba także dbać o to, by woda była odpowiednio natleniona. Jeśli pleśniawka dotyka ważne w hodowli ryby będzie można stosować pędzlowanie z pomocą odpowiednio dobranych środków. W ramach takiego leczenia przez pędzlowanie można stosować:

A) chromian rtęci – roztwór 1 ml na 10 l wody B) dwuchromian potasu – 1 g na 100 ml wody C) mertiolat – 100mg na 100 ml wody D) rywanol – 100mg na100 ml wody E) trypaflawina 100 mg na 200 ml wody F) nadmanganian potasu – 100mg na 100 ml wody G) jodyna 1 ml na 10 ml wody. Jeśli chodzi o zwalczenie pleśniawki stosuje się także preparaty lecznicze: A) formalina, błękit metylowy, zieleń malachitowa wolna od cynku- (FMC) – do sporządzenia roztworu macierzystego FMC stosuje się: 100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylowego, 370 mg zieleni malachitowej. Taki roztwór (1-1,2 ml na 100 l wody lub 20-25 kropli na 100 l wody) stosuje się podczas kilkudniowej kąpieli w osobnym akwarium bez podłoża i roślin, a po trzech dniach dodaje się 2/3 dawki. B) sól kuchenna – roztwór 20 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli od 15 do 40 minut w zależności od wytrzymałości ryby. C) Bicyklina-5 – w stężeniu 1500000 j.m. na 10 l wody do stosowania w długotrałej kąpieli D) siarczan miedzi – jako roztwór 1 g na 10 l wody podczas kąpieli przez 10-30 minut, stosowanej 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia pleśni. E) dwuchromian potasu – w roztworze 4-5 g na 100 l wody stosowany w kąpieli przez 7-10 dni F) nadmanganian potasu – w roztworze 1 g na 100 l wody stosowany podczas kąpieli przez 30-90 minut, 2-3 razy w tygodniu, aż do zniknięcia pleśni