skalar - ryba akwariowa

Skalary – wszystko o nich…

Skalary to taki gatunek ryb, który jest znany chyba wszystkim akwarystom. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich swojego akwarium. Popularne są zarówno w jednogatunkowych akwariach profesjonalnych jak i tych akwariach, które zbierają wiele gatunków. Robią duże wrażenie na wszystkich, którzy chociaż przez moment zapatrzą się na ich wspaniałe żagle. Warto zająć się nieco dokładniej tą rybą.

POCHODZENIE

Ryby te w naturalnym środowisku zamieszkują Amerykę Południową, a raczej środkową oraz północną jej część. Na tych terenach są praktycznie w większości tych wód. Od spokojnych rzek aż po wody amazonki. Ryby te w warunkach naturalnych pływają w mniejszych bądź większych grupach. Raczej nie będą zmieniać miejsca żerowania ani swoich kryjówek. Stawiają na płytkie wody przybrzeżne, gdzie łatwiej się schronić przed dużymi zwierzakami. Pośród lokalnej ludności mogą stanowić również składnik diety.

HISTORIA

W osiemnastym wieku gatunek ten sprowadzony został do Europy przez Marcusa Blocha, jednak długo nie utrzymał się ze względu na to, że warunki mocno dobierały od naturalnego środowiska i dlatego zachowały się jedynie nieliczne zakonserwowane egzemplarze w archiwum muzealnym w Berlinie. Okazy te zainteresowały jednak badaczy i dlatego zaczęli szukać tych ryb oraz ich podobieństw z innymi rybami jakie można było spotkać w kontynentalnych zbiornikach.

HODOWLA

Decydując się na te rybki należy pamiętać, że to ryba wysoka, dlatego musi mieć odpowiednio duży zbiornik. Akwarium powinno mieć minimum 50 cm wysokości i dużo litrów minimum 100litrów. Woda powinna mieć obojętny odczyn i musi zostać dobrze natleniona. Gatunki dostępne na dzisiejszym rynku czują się dobrze praktycznie w każdej wodzie o ogólnej twardości i węglanowej. Temperatura około 25 stopni. Oświetlenie powinno być mocne, akwarium obsadzone wysokimi roślinami, które będą rzucać dzień i dawać kryjówki. Powinna być także odpowiednia filtracja w zbiorniku.

skalar - charakterystyka

KARMIENIE

Ryba ta je praktycznie wszystko co będzie jej podane. Przyjmuje pokarm suszony oraz w płatkach, lubi pokarmy żywe, rureczniki, ochotki, larwy komarów, oczliki, rozwielitki. Mając wybór zawsze powinniśmy decydować się na pokarm żywy, ponieważ taki będzie najlepiej przez te ryby traktowany i najchętniej będą go zjadać. Również zjadają plankton i małe rybki.

ROZMNAŻANIE

Do rozmnażania konieczna będzie dobrana para i nie hodowca dobiera pary, ale ryby same decydują o tym jakie pary będą tworzyć. Będą się one tworzyć już u młodych osobników i tak jak one dorastają tak samo silniejsze stają się ich więzy. Skalary dobierają się na całe życie i jedynie dobre pary wielokrotnie przechodzą tarło. Najlepszym sposobem będzie kupienie młodych okazów i wtedy ryby same się dobiorą i będzie można oczekiwać, że stworzą udaną parę. Takie dobre pary mogą składać ikrę nawet częściej niż raz w miesiącu. Jeśli więc chcemy mieć więcej tych ryb na pewno warto będzie stworzyć im dobre warunki i doprowadzić do tego, że będą się one dobierać w pary i zaczną składać ikrę.