tworzenie akwarium od podstaw

Tworzymy akwarium od podstaw

Pełen rybek i roślin zbiornik wodny to ozdoba każdego wnętrza. Nim jednak zdecydujemy się na kupno akwarium należy sprawdzić co trzeba będzie zrobić, by ten podwodny świat naprawdę pięknie się prezentował. Posiadanie akwarium nie jest tylko przyjemnością, ale niesie za sobą również obowiązki. Trzeba odpowiednio dbać i pielęgnować rybki oraz ich podwodny świat.

GDZIE JE USTAWIĆ?

Jeśli już jesteście przekonani, że możecie decydować się na akwarium i macie na nie pomysł musicie dla zbiornika znaleźć odpowiednie miejsce. Akwarium nie może być postawione w dowolnym miejscu, trzeba dla niego znaleźć odpowiednie warunki. Akwarium nie powinno być blisko przejścia, drzwi, korytarza, schodów. Tam gdzie jest dużo ruchu nie powinno się go ustawiać. Dodatkowo również to miejsce może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia.

Akwarium nie powinno znajdować się blisko okna i różnego rodzaju grzejników, w miejscu gdzie często tworzy się przeciąg. Powoduje to niepożądane wahania parametrów wody, które mają wpływ na życie ryb. Czasem podniesienie lub obniżenie temperatury wody o stopień czy dwa zmieniają zachowanie niektórych mieszkańców akwarium. Będzie to wpływać na zaburzenie cyklu życiowego takich ryb, dlatego trzeba na to uważać. Zbiornik nie powinien być blisko okna również ze względu na to, że dojdzie do rozrostu glonów, a to nie będzie korzystne, ponieważ może nawet dojść do zaburzenia wodnego ekosystemu. Nie bez znaczenia będzie także bliskość miejsca wybranego pod akwarium od gniazdka elektrycznego. Pamiętajmy również, że akwarium będzie ciężkie, więc wybierając miejsce należy pomyśleć czy będzie w stanie wytrzymać ono tak duży nacisk.

Zakładanie akwarium

CO KUPIĆ?

Najważniejszym zakupem będzie sam zbiornik. Trzeba przemyśleć sobie jego kształt, wielkość oraz głębokość akwarium zanim dokona się zakupu. Ważnym parametrem będzie także grubość szkła, które będzie wpływać na wytrzymałość zbiornika. Do wybranego akwarium trzeba dokupić pokrywę, oświetlenie, pompy, filtry. Sprzedawane są one w zestawach jak pojedynczo. Warto także zadbać o jakieś dekoracje, które mogą pojawić się w akwarium – żwirek, rośliny.

PRZYGOTOWANIA

Zanim w akwarium pojawią się rośliny oraz rybki należy przygotować dla nich odpowiednie środowisko. Zbiornik należy przepłukać kilka razy ciepłą wodą tak samo jak żwirek. Dopiero potem będzie można tam instalować sprzęt, sadzić rośliny i zalewać je wodą. Zanim w akwarium zamieszkają rybki pusty zbiornik powinien odstać około dwa tygodnie. W ten sposób doprowadzi się do powstania odpowiedniego biologicznego środowiska, w którym rybki będą się dobrze czuły. Ten czas to okazja na sprawdzenie czy kupione sprzęty dobrze funkcjonują.

ZAKUP I WPUSZCZENIE RYBEK

Gdy akwarium już przyzwyczai się do pracy i stworzy się tam odpowiednie środowisko będzie można zdecydować się na kupno rybek i ich wpuszczenie do akwarium. Warto decydować się na rybki, z którym będziemy mogli sobie poradzić. Jeśli ktoś jest jeszcze niedoświadczony raczej lepiej będzie kupować jakieś ryby, które nie są wymagające w hodowli.