zakładanie akwarium

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zakładaniu akwarium

Akwarium to efektowny element w każdym domu. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Wszystko będzie zależeć od wielkości zbiornika a także gatunku ryb i roślin. Zakładając akwarium należy zwracać uwagę przede wszystkim na kilka ważnych rzeczy.

WYBÓR AKWARIUM

Na sam początek należy wybrać zbiornik, w którym założy się akwarium. Należy oczywiście zastanowić się, gdzie takie akwarium będzie w naszym mieszkaniu się znajdowało. Nie może być zbyt blisko okna, ani w miejscu gdzie hałas może płoszyć ryby. Wbrew pozorom mniejsze akwaria będą trudniejsze w utrzymaniu oraz wymagać będą większego doświadczenia. Na pewno łatwiej zapanować nad dużym akwarium.

JAKIE RYBY WYBRAĆ?

Następny krok to oczywiście wybór gatunków ryb jakie chcemy hodować. Powinno się brać pod uwagę wielkość wybranego zbiornika i inne warunki, które możemy zapewnić rybom. Niektóre dobrze czują się w małych zbiornikach, inne będą dobrze czuć się w dużej przestrzeni. Na początek trzeba unikać ryb, które wymagają zaawansowanej pielęgnacji, ponieważ będzie ona dużo trudniejsza.

ROZPLANOWANIE ZBIORNIKA

Przed wpuszczeniem ryb do zbiornika należy planować jak ma wyglądać dane akwarium, można tam umieścić kamienie, korzenie. Ważne będzie, by zbiornik był dla ryb ciekawy, by miały się gdzie w nim schować. Atrakcyjności dodawać będą rośliny. Trzeba wybierać takie, którym da się zapewnić oświetlenie i odpowiednie podłoże, inaczej bowiem mogą zacząć gnić. Można użyć także sztucznych odpowiednich roślin.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie będzie bardzo ważne nie tylko pod kątem funkcjonowania i rozwoju roślin. To dzięki niemu właśnie akwarium może prezentować się w naszym mieszkaniu wyjątkowo. Oświetlenie może być wmontowane w pokrywę akwarium albo zawieszone nad nim. Moc należy dobierać indywidualnie do potrzeb swoich, ryb oraz roślin. Nie oświetla się żarówkami tradycyjnymi zbiornika. Takie żarówki są nadmiernie nagrzewają i może dojść do pęknięcia szyby. Moc oświetlenia dobiera się na zasadzie 0,5W na każdy litr wody.

Budowa akwarium

FILTRACJA

Filtr będzie zawsze bardzo ważnym elementem każdego akwarium. Od niego zależy funkcjonowanie całego zbiornika. Oczyszcza wodę z zawiesin i wymusza obieg. Droższe modele mogą mieć także inne formy jak napowietrzenie, kontrola temperatury. Filtry dzielą się na zewnętrzne, wewnętrzne, przelewowe, różnią się sposobem filtrowania, wielkością i sposobem montażu.

OGRZEWANIE

Niektóre ryby mogą wymagać wysokiej temperatury. Będzie to przede wszystkim związane z rybami tropikalnymi. Z drugiej strony trzeba sprawdzić czy ryba nie jest wrażliwa na zmiany temperatury. Jeśli tak się dzieje to musimy dbać o grzałkę, która będzie stale utrzymywać odpowiednią temperaturę w naszym zbiorniku.

NAPOWIETRZENIE

Napowietrzać to ważny element, który będzie znajdował się w akwarium. Przyda się szczególnie, gdy w akwarium będzie dużo ryb. W tej sytuacji woda będzie dużo lepiej natleniona. Wymuszony będzie również jej odpowiedni obieg.

Dopiero po zamontowaniu tych wszystkich elementów będzie można rozpocząć umieszczanie ryb w akwarium oczywiście po wcześniejszym napełnieniu zbiornika wodą.